Menu
Dla rodziców / Dwujęzyczność / Książki dla dzieci / Po angielsku

Anglojęzyczne książki w duchu Montessori

książki po angielsku dla dzieci Usborne

Metoda Montessori staje się coraz bardziej popularna, dlatego zupełnie nie dziwi mnie, że regularnie dostaję prośby o polecenie anglojęzycznych książek dla dzieci wydawnictwa Usborne zgodnych z tym nurtem. 

Zanim jednak podam Wam konkretne tytuły czy serie, chciałabym tylko krótko wyjaśnić, czym książki Montessori friendly się charakteryzują i dlaczego są to cechy ważne dla zwolenników tej metody.  

Książki Montessori friendly:

  1. przedstawiają rzeczywistość która nas otacza, a nie fikcję. W praktyce oznacza to, że w książkach tych nie przeczytamy o latających dywanach, wróżkach czy jednorożcach. Nie znajdziemy też w nich gadających żyraf czy kotów w kapeluszu. Książki Montessori friendly przekazują informacje o prawdziwych ludziach i ich codziennym życiu, o naturze, emocjach, o tym wszystkim, co dzieję się naprawdę.
  2. mają realistyczne ilustracje.

Realne przedstawienie świata w książkach jest ważne dla zwolenników metody Montessori ponieważ małe dzieci nie odróżniają fikcji od rzeczywistości. 

Tradycyjnie, przedstawienie propozycji książkowych zacznę od pozycji dla najmłodszych czytelników.

PS.  Pamiętajcie proszę, że na zdjęciach pokazuję tylko kilka książek z danej serii, nie sposób pokazać wszystkich 😉

W serii That’s not my… z elementami sensorycznymi znajduje się już kilkadziesiąt tytułów. Spora część z nich to pozycje Montessori friendly. Książeczki mają prosty, powtarzalny tekst, skupiony wokół cech charakterystycznych danego zwierzęcia, postaci czy pojazdu. Co najlepsze, przymiotniki można “poczuć” dzięki elementom sensorycznym. 

Poppy i Sam to chyba najbardziej znani bohaterowie książek Usborne. Rodzeństwo mieszka na farmie i to wokół ich codziennych aktywności skupia się seria Farmyard Tales. Znajdziemy w niej zarówno pozycje kartonowe z elementami sensorycznymi i okienkami dla najmłodszych czytelników, jak i opowiadania (z kodem QR), słowniki obrazkowe, flashcards, a nawet książkę dla przedszkolaków do nauki zegara.

Małe kartonowe książeczki z klapkami z serii Little Lift and Look są wspaniałym wprowadzeniem do świata przyrody. Z moim synkiem sięgnęliśmy po nie, gdy miał nieco ponad rok. 

Dla nieco starszych czytelników bardzo polecam serię Peep inside. Znajdziemy w niej kilkanaście tytułów – większość z nich dotyczy natury, ale nie tylko – są też książki o kosmosie, śmieciarce i sortowaniu odpadów, czy samolocie. To piękne, edukacyjne pozycje, z których sama sporo się uczę. 

Little Board Books to kolejne kartonowe książeczki od Usborne, które wpisują się w metodę Montessori. Znajdziemy w nich krótkie opisy pogody i zabaw na świeżym powietrzu.

W zestawieniu tym nie mogło zabraknąć serii First Experiences, która porusza tematy bliskie każdemu dziecku i pozwala oswoić sytuacje, które mogę być wyzwaniem dla malucha. 

Niektóre książki dźwiękowe Usborne, które słyną z doskonałej jakości melodii i estetyki, również można określić jako Montessori-friendly. The Fours Seasons opowiada o tym, jak zmienia się natura o danej porze roku, a to wszystko przy akompaniamencie utworów Vivaldiego. Dzięki First Book About the Orchestra dziecko poznaje natomiast instrumenty orkiestrowe i ich brzmienie. Dowiaduje się też, jak muzycy przygotowują się do występów.

“My very first…” to kolejna seria edukacyjna, z której korzystać mogą już trzylatkowie. W nurt Montessori wpisuje się kilka tytułów wchodzących w jej skład. Nie ma tu wprawdzie fajerwerków w postaci okienek, ale jest solidna porcja wiedzy okraszona ładnymi ilustracjami. 

Dla dzieci 4+ polecam książki All About Families i All About Diversity, które skupiają się na pokazaniu, że jesteśmy różni i tę różnorodność należy szanować i pielęgnować. 

Usborne Beginners to seria, w której oprócz mnóstwa faktów na dany temat znajdziemy też realne zdjęcia. Książki te naszpikowane są wiedzą i bogatym słownictwem.

Rodzicom starszych przedszkolaków, którzy otaczają swoje dzieci angielskim zapewne  znana jest seria Look inside. Te kartonowe książki z okienkami wyczerpująco traktują na przeróżne tematy – od pociągów, aut i maszyn budowlanych, przez zawody, Ziemię po kosmos.

W nurt Montessori wpisują się też takie tytuły jak The Usborne Outdoor Book i The Woodland Book. To książki inspirujące to spędzania czasu na łonie natury i odkrywania jej uroków.

Warto zwrócić także uwagę na słowniki obrazkowe – od tych kartonowych z 199 pojęciami, przez obszerne 1000 things, po niewielkich rozmiarów, acz bardzo treściwe Usborne minis.

Last but not least – atlasy z ilustrowanymi mapami kontynentów oraz ciekawostkami geograficznymi, przyrodniczymi i kulturowymi poszczególnych regionów. 

Jak podoba Ci się to zestawienie? Któraś z książek lub serii szczególnie przydałaby się Twojemu dziecku? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych tytułach lub złożyć zamówienie, odezwij się do mnie w komentarzu, na maila theverylittlereader(at)gmail.com lub na Instagramie 🙂 

Brak komentarzy

    Skomentuj