Menu
Książki dla dzieci / Po angielsku

Wakacyjna biblioteczka od Usborne – książki po angielsku dla dzieci

książki dla dzieci po angielsku

Czasem sama się dziwię, jak wiele wspaniałych anglojęzycznych książek jest dostępnych dla dzieci 🙂 Kiedy wpadłam na pomysł przygotowania tego zestawienia byłam przekonana, że pokażę Wam kilka książek wydawnictwa Usborne, które idealnie wpisują się w wakacyjny klimat. Finalnie moja shortlista składa się z kilkunastu pozycji – po prostu musiałam o nich wszystkich wspomnieć, bo są naprawdę godne uwagi 🙂  Aby łatwiej Wam było zobaczyć, co w danym momencie może przydać się Waszym pociechom, mój przegląd podzieliłam na trzy kategorie wiekowe: niemowlęta / dzieci 1-3 lata / dzieci 4+. 

Co zyskacie czytając te książki? 

  1. poszerzycie zasób słownictwa – ten aspekt jest dla mnie niezmiernie ważny, ponieważ to książki są moim głównym wsparciem w dwujęzycznym wychowywaniu dziecka. Z żadnego innego źródła nie uczymy się tak wielu nowych słów i wyrażeń.
  2. zdobędziecie wiedzę o naturze – większość wybranych książek mówi o faktach ze świata przyrody. Oczywiście informacje są przekazane w skrótowy, ale nadal niezwykle ciekawy i przystępny dla dziecka sposób. 
  3. zaangażujecie dziecko w lekturę – sporo książek, które zaraz zobaczycie, ma okienka, wycięcia, żłobienia czy inne elementy sensoryczne zachęcające małego czytelnika do aktywnego czytania. 

Książki dla niemowlaków

That’s not my… to uwielbiana przez maluszki seria. Książeczki mają grube, kartonowe strony, mały format, sensoryczne elementy oraz krótki, powtarzalny tekst oraz ciekawe słownictwo. Dzieci mogą poczuć, co znaczy np. furry, spiky czy rough dzięki elementom dotykowym, a przy okazji uczą się również nazw części ciała czy elementów z których zbudowane są pojazdy i różne przedmioty. Czytanie tych książeczek jest też fajną zabawą w wyszukiwanie – na każdej stronie ukryta jest mała, biała myszka. Do wakacyjnej biblioteczki szczególnie polecam “That’s not my narwhal” lub “That’s not my flamingo…”. W tej serii dostępne są też inne tytuły jak np. That’s not my plane… / baby / tiger

Książki dla dzieci 1-3 lata 

W tej kategorii wiekowej będzie najwięcej propozycji 🙂 

Chyba każdy maluch uwielbia bawić się w chowanego, a książka “Play Hide and Seek with Octopus” jest właśnie stworzona na podobnej zasadzie. Dzięki niej maluszek poznaje różne zwierzęta morskie, które ukryte są pod solidnymi klapkami. Ich otwieranie to dodatkowa zabawa i ćwiczenie dla małych rączek. 

Dzięki niewielkiej kartonówce “Under the Sea” mały czytelnik podąża za malym przez rafę koralową. Podnosi wodorosty, trawę morską i ukwiały, aby odnaleźć koniki morskie, błazenki, dużą ośmiornicę i inne stworzenia morskie. W serii Lift and Look ukazały się też inne tytuły wpisujące się dobrze w letni klimat, np. “Bugs” i “Spotty Frog”.

“199 Things at the Seaside” to słownik obrazkowy z kartonowymi stronami, w którym znajduje się 199 haseł i ilustracji związanych z morzem. Podzielone są one na kilka kategorii takich jak At the beach czy Out at sea. 

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć nowości od wydawnictwa Usborne – fantastycznej książki dźwiękowej “Seashore Sounds” oraz książki z klapkami “Peep inside the Seashore” z naszej ukochanej serii.

Dzięki “Seashore Sounds” maluch usłyszy odgłosy spotykane na brzegu morza. Wycięcia i żłobienia zachęcają do dotykania stron, a Ilustracje z wieloma detalami to świetna okazja do zabawy w wyszukiwanie i nazywanie zwierząt, roślin i przedmiotów spotykanych na wybrzeżu. Specjalnie do tej książki przygotowałam zestaw kart obrazkowych Seashore – wysyłam go bezpłatnie do wszystkich osób, które zamówiły u mnie książkę “Seashore Sounds” 🙂

Z “Peep inside the Seashore” dowiemy się z kolei jak żyją zwierzęta występujące na wybrzeżu i pobawimy się w ich odnajdywanie pod klapkami. Tutaj również mamy wycięcia, przez które maluch może zaglądać na kolejne kartki albo szukać paluszkiem zwierzątek. Ps.Teksty i ilustracje z obu nowości nie powielają się – te pozycje świetnie się natomiast uzupełniają.

Bardzo polecam również inne książki z serii Peep inside o letniej tematyce – Peep inside the sea, garden czy bug homes

W trakcie wakacyjnych podróży super sprawdzają nam się książeczki z naklejkami. Zapewniają one rozrywkę, zajmują na długo, a oprócz tego mają krótkie teksty, więc przy okazji szkolimy też język. Książeczki mają śliskie strony – naklejki można kilkukrotnie przyklejać i odklejać.

Bardzo ciekawą, acz niepozorną jest książeczka “The sunny day” z serii Little Board Books. Znajdziemy w niej informacje o tym, co dzieje się w słoneczny dzień – książka jest montessori friendly oraz ma piękne ilustracje, które przedstawiają dokładnie  to, o czym jest mowa w tekście. 

Last but not least, “Under the Sea. Matching Games”. Ta zabawna i prosta gra dla najmłodszych jest idealna do rozwijania pamięci i komunikacji. W pudełku znajduje się 36 kart, 4 plansze do gry oraz książka z ciekawostkami o stworzeniach wodnych. 

Książki dla dzieci 4+ 

Książki, które tutaj pokażę będą odpowiednie zarówno dla starszego przedszkolaka, jak i ucznia szkoły podstawowej, a nawet dorosłego (wiem to z autopsji ;). 

Zestawienie rozpocznę od imponującej książki “Big Book of Sea Creatures”. Na rozkładanych stronach w dużym formacie, zbliżonym do A4, przedstawione są przeróżne istoty morskie oraz ciekawostki na ich temat. Ilustracje są niesamowite! Cała seria to złoto 🙂

Miłośnikom kartonowych książek z okienkami polecam serię First Questions and Answers. O świecie roślin opowiada pozycja “How do flowers grow?”, z kolei “Why do we need bees?” to zbiór ciekawostek o pszczołach. 

Rubber Stamp Activities. Garden” to z kolei książka ze stempelkami. Młody człowiek dekoruje za ich pomocą przeróżne letnie ilustracje. Tu znowu mamy naukę połączoną z zabawą 🙂

Moim odkryciem tego lata są malowanki wodne 🙂 Dla starszych dzieci gorąco polecam np. “Narwhals and Other Sea Creatures Magic Painting Book” oraz “Butterflies Magic Painting Book”. Do każdej książeczki dołączony jest pędzelek, a do ich wykorzystania potrzebujemy jeszcze tylko odrobinę wody. Każdą malowankę można łatwo wyrwać z książeczki. 

Książeczki z dwóch pierwszych kategorii są przez nas przemaglowane wzdłuż i wszerz 🙂 Te dla starszaków na razie eksploruję raczej sama i nie ukrywam, że mam z tego duży fun 🙂

Jak pewnie część z Was kojarzy, świetnie sprawdzają się też u nas dwujęzyczne karty edukacyjne, dlatego tak chętnie je tworzę na wszelkie możliwe tematy 😉 Na naszej letniej półce nie mogło więc zabraknąć trzech najnowszych zestawów – Lato, Wakacje i Lotnisko.

Mam nadzieję, że te propozycje przypadły Wam do gustu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o książkach Usborne – lub zamówić którąś z nich, piszcie śmiało na maila: theverylittlereader(at)gmail.com lub na Instagramie 🙂 

Brak komentarzy

    Skomentuj